POMLADNO POTEPANJE
Pomladno potepanje v okolici Žič, po zeliščnem vrtu Majnika in po Žički goriTekst in oblikovanje: Slavica Javornik
April, 2016
Po precej topli zimi skoraj brez snega je prišla pomlad. Letos je kar pohitela, dnevi se daljšajo, nekaj pomladanskih cvetic je že odcvetelo, gozdovi dobivajo svoj zeleni plašč, sonce nas prijetno, ali celo preveč greje, včasih se počutimo utrujeni.
S prihodom pomladi je čas ko gremo upokojenci SŠGT Celje na krajši izlet. Letos je bila organizacija izleta dodeljena Slavici Javornik. in Majdi Temnik.
Del izleta je bil namenjen ogledu Majdinega njenega zeliščnega vrta Majnika, nato pohod preko Žičke gore do rastišča žičkega grobeljnika in nazadnje kosilo v Čerjakovi gorci.
Vrt Majnika
Med zelišči smo se nastavile soncu…
V prijetnem zelenem okolju pod žičkimi vinogradi smo se zbrali: Majda, Franci, Vojka, Marjana, Nada, Leonida, Vikica, Januša, Majda, Romana, Malči, Magda, Slavica in naša gostiteljica Majda.….in prisluhnili razlagi o zeliščih
Prisluhnili smo poučni razlagi Majde, ki je kot živi leksikon razlagala o več kot 160 rastlinicah, ki rastejo na njenem vrtu. Z naše strani ni manjkalo vprašanj na temo uporabe zelišč v zdravilne namene ali kot dodatek za pripravo jedi. Narava je ena dobra mati, ki nam mnogo daje, le ohranimo jo za bodoče rodove.
Skalnjak na vrtu Majnika
Vsi na kupu smo poslušali nasvete za uporabo zelišče in njihove lastnosti.
Zanimivi grmički drobnjaka so začeli svoje cvetove odpirati soncu.
Potepanje okoli Žič
Na grajskih njivah
Romana, Januša in Vojka so si ogledovale grajske njive in obujale spomine iz časov službovanja. V tako prijetnem okolju so misli samo pozitivne in problemov ni
Pogled na del Žičke gorce in vzhodnega Pohorja
Žiče so gručasto naselje med reko Žičnico in Dravinjo in spadajo v občino Slovenske Konjice. Naselje ima okoli 500 prebivalcev. Po naselju Žiče se imenuje kartuzijanski samostan v Žičah, Žička kartuzija.
Nekaj za pogledat
Na pohodu nismo samo klepetale, ogledale smo si marsikatero rožico. Pot po gozdu je bila prijetna, zelena drevesa so napolnila pljuča s kisikom.
Del poti po Žički gori poteka po loško-zbelovski planinski poti
Med potjo smo opazovali idilično pokrajino, prepleteno z gozdovi, travniki in višje ležečimi domačijami na katerih še vztrajajo roke pridnega slovenskega kmeta. Del poti smo hodili po loško-zbelovski planinski poti, ki se priključi poti iz Boča.
Prihod v Žiče na rastišče žičkega grobeljnika
Prihod k rastišču in pogled nazaj na prehojeno pot. Praznina v želodcih in pogled na uro nam je dal vedeti, da se bliža čas kosila, zato ni bilo veliko časa za iskanje velikih šopov netreska in grobeljnika
Žički grobeljnik je redka in ogrožena rastlina. Je 10 do 20 cm visoka zelnata trajnica, ki cveti v aprilu in maju, cvetovi so rumeni in dozorijo v okrogle plodove. Raste v razpokah dolomitnih skal. Rastišče rastline v Žičah je zavarovano kot naravni spomenik.
Sprejem na Čerjakovi gorci
Za dobrodošlico pa ocvirkova pogača, domači jagermaister, slivovka in prijeten nasmeh na obrazu Stanke Macuh. Ja, lep in topel sprejem smo doživeli.Slovo
Bil je lep dan, poln obujanja spominov, izgovorjenih je bilo veliko lepih besed, povedanih je bilo nekaj načrtov za prihodnost. Na koncu smo pojedli še dobro kosilo, spili kozarec za zdravje v prijetnem okolju žičkih vinogradov.
Zaželeli smo si srečanja v jeseni v želji, da se naslednjič vidimo vsi, tudi tisti, ki jih danes ni bilo z nami.
Se vidimo v jeseni!
Ni komentarjev:
Objavite komentar